Co należy wiedzieć o nawożeniu trawy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Te opakowania przedłużają trwałość towarów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Te opakowania przedłużają trwałość towarów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Podstawowym czynnikiem gwarantującym piękny i bujny trawnik, jest dobranie odpowiednich nasion do podłoża – trzeba mieć na uwadze rodzaj gruntu, poziom nasłonecznienia oraz przeznaczenie przyszłego trawnika. Gdy jednak odpowiednia mieszanka nasion jest już zasiana, warto postawić sobie kolejne pytanie: co muszę wiedzieć o nawożeniu traw?

Czym nawozić trawę?

Zanim przejdziemy do rodzajów nawozów, warto przede wszystkim powiedzieć o tym, iż nie każdy środek jest przeznaczony do każdego rodzaju podłoża. Istnieje podstawowa zasada: im bardziej piaszczyste jest podłoże, tym więcej nawożenia będzie wymagał trawnik. Podłoże próchnicze jest tutaj naszym zdecydowanym sprzymierzeńcem, jednak należy pamiętać, że ono również wymaga odżywienia od czasu do czasu.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje nawozów: organiczne i mineralne. Nawóz organiczny, nazywany potocznie kompostem, jest dużo tańszy oraz możliwy do uzyskania w domowych warunkach. Ma jednak zasadniczą wadę: musi być bardzo dobrze rozłożony, inaczej nie tylko zaśmieci trawnik, ale będzie też wydzielał nieprzyjemny zapach. Kompost należy rozkładać na ściętej trawie bardzo cienką warstwą, a w następnej kolejności wskazane jest zraszanie, aby wszystko dobrze się wchłonęło.

O wiele prostszym i zdecydowanie częściej wybieranym sposobem nawożenia trawy są nawozy mineralne, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Należą do nich przede wszystkim azot, fosfor i potas. Azot jest polecany wiosną i wczesnym latem, ponieważ wspomaga bujny rozrost. Fosfor, którego nie należy stosować zbyt często (wystarczy raz na kilka lat), wzmacnia system korzenny oraz odporność trawy. Z kolei potas stosuje się jesienią, aby przygotować trawnik na nadchodzącą zimę.

Jak i kiedy nawozić trawę?

Stosowanie nawozów, zarówno organicznych, jak i mineralnych, będzie przynosiło znacznie lepsze efekty, gdy będziemy wiedzieli, kiedy należy to robić. Tak, jak było wspomniane wyżej, każdy nawóz przeznaczony jest na inną porę sezonu, ponieważ odpowiada za wspomaganie różnych elementów rozwoju trawy. Ale istnieją również inne, bardzo pomocne zasady. Przed nawożeniem warto wstrzymać się, jeśli prognozy pogody zapowiadają suszę – nawet, jeśli codziennie podlewamy trawnik, nawożenie najlepiej przyjmuje się podczas deszczu.

Aby lepiej przygotować glebę na przyjęcie nawozu, warto wcześniej przeczesać ją grabiami. Trawa powinna być wcześniej skoszona, nie należy też stosować nawozu w upale, aby mógł on wchłonąć się w glebę razem z deszczem lub wodą ze zraszacza. Nawóz należy rozsypać równomiernie – najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie siewnika. Pozwoli to uniknąć wypalenia trawy tam, gdzie nawozu będzie za dużo, oraz zwiędnięcia tam, gdzie będzie go za mało.