Co warto wiedzieć o odrze?

Niniejszy artykuł pod tytułem Te opakowania przedłużają trwałość towarów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Te opakowania przedłużają trwałość towarów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Odra jest chorobą wirusową o wysokiej zjadliwości. Wprawdzie opracowano skuteczną szczepionkę, jednak odra pozostaje nadal jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci w krajach rozwijających się. Ma poważny przebieg, gorzej ją znoszą mali pacjenci niż dorośli.

Źródło zakażenia i objawy choroby

Odra charakteryzuje się: wysoką gorączką, kaszlem, katarem, zapaleniem spojówek oraz gruboziarnistą wysypką.

Zarazek odry znajduje się w powietrzu otaczającym dziecko. Podczas kaszlu, kichania, głośnego mówienia chore dziecko rozpyla zarazek, a powietrze przenosi go dalej.

Zaraźliwość odry jest bardzo wysoka, okres zaraźliwości kończy się najczęściej po 3 dniach od wystąpienia wysypki. Od chwili zetknięcia się z chorym na odrę do chwili wystąpienia pierwszych objawów mija około 11 dni.

Leczenie

Odrę diagnozuje lekarz. Podawane są leki przeciwkaszlowe, obniżające gorączkę oraz witamina A. Konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej, przestrzeganie zasad higieny, częstsze wietrzenie pomieszczeń.