Europa stawia na ekologię

Niniejszy artykuł pod tytułem Te opakowania przedłużają trwałość towarów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Te opakowania przedłużają trwałość towarów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Moda na ekologie opanowała nie tylko Polskę, ale i całą Europę. W wielu gałęziach naszego życia zmieniło się podejście na bardziej pro ekologiczne, zaczynając od produkcji energii, skończywszy na hodowli zwierząt i produkcji żywności. Warto przyjrzeć się jak to prezentuje się na tle całej Europy, a nie tylko na tle naszego kraju.

Odnawialne źródła energii

Od 2014 roku zaczęła rosnąć popularność biomasy. Zaczęło się to we Francji i Wielkiej Brytanii i zaczęło się to robić popularne w całej Europie. Jest to jedno z lepszych paliw ekologicznych na europejskim rynku. W Polsce dopiero teraz ludzie odkryli jakie zalety płyną z pelletu. Największymi potentatami tego surowca są Francuzi oraz Włosi, gdzie z używalność tego materiału obliczono na 3,29 milionów ton rocznie. Bardzo często w europejskich krajach powstają elektrownie wiatrowe, wodne czy słoneczne, dzięki temu można bez problemu zaprzestać wydobycia węgla, gdyż takie elektrownie są wystarczające, by wytworzyć zieloną energię. Niestety w Polsce jak na razie nie zanosi się na to, byśmy zrezygnowali z tradycyjnego węgla.

Ekologiczna produkcja żywności

Kraje europejskie w ostatnim czasie przykładają dużą wagę do ekologicznej produkcji żywności. Zaprzestają stosowania sztucznych nawozów, chemicznych środków niszczących drobnoustroje i chcą zakazać upraw GMO. Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 30 procent europejskich ziem i wód ma zostać objętych specjalną ochroną, a 10 procent ma stać się krajobrazami o sporej różnorodności. Wszystko za sprawą programu Natura 2000. Większość krajów chce także zakazać używania pestycydów, które są niebezpieczne dla środowiska i człowieka. Warto wspomnieć także o specjalnych „ekoprogramach”, które czekają na rolników i rybaków chętnych przystąpić do ochrony natury.

Zmniejszenie produkcji plastiku

Wyeliminowanie plastiku z życia codziennego to kolejna rzecz, jaką chcą wprowadzić państwa europejskie. Produkcja ma być ograniczona lub całkowicie zakazana. Zamiast plastikowych toreb, używanie papierowych, lub wielorazowego użytku, usunięcie z rynku plastikowych sztućców, czy talerzyków, na rzecz bardziej ekologicznego papieru, który nie niszczy środowiska swoim rozkładem.

Podsumowanie

Jest to niewielka część tego, co Europa stara się robić, dla środowiska i naszej planety. Warto zagłębić się w działania poszczególnych krajów i wesprzeć lokalne inicjatywy, bo jak nie my to, kto ochroni naszą planetę przed zagładą. Ekologia jest naprawdę ważnym aspektem naszego życia i to jest ważne, że kraje w Europie postanawiają coś z tym robić.

Sprawdź także nasz poradnik, z którego dowiesz się jak produkowane są torby papierowe eko.