Bujny, zadbany trawnik dla wielu jest podstawą zadbanego ogrodu. Aby stanowił jego perfekcyjną wizytówkę, warto od czasu do czasu poświęcić mu więcej uwagi, aby utrzymać go w doskonałym stanie. Podstawowe czynności, takie jak chociażby regularne podlewanie trawnika w lecie może szybko poprawić jego stan. Z kolei napowietrzanie zadeptanych obszarów pomaga trawie odrosnąć, co zamieni cienki, wytarty trawnik z powrotem w miękki, zielony dywan.
Trawniki o słabym drenażu często podmakają i są narażone na wilgoć przez wiele godzin, a nawet dni. Może to prowadzić do pogorszenia się stanu trawinka.
Wysoki poziom gliny w glebie, grube obszary poszycia, zagęszczenie gleby i warstwy korzeni mogą przyczynić się do zapobiegania absorpcji wody. Zastosowanie napowietrzania może poprawić przepływ wody i powietrza i tym samym zminimalizować ten proces. Alternatywnie, zmiana rodzaju gleby może pomóc w uzyskaniu pożądanych poziomów drenażu. Można to zrobić albo przez zastosowanie odpowiednich roślin dedykowanych dla rodzaju gleby, jaki posiadamy, albo poprzez stopniowe dostosowywanie gleby za pomocą materiałów organicznych.
Kształt ogrodu powinien naturalnie wypierać wodę z domu. Ma to szczególne znaczenie przy płytkim, poziomym zboczu. Wszelkie spadki mogą pozwolić na gromadzenie się wody w jednym miejscu, co może uszkodzić trawę i korzenie. Ważne jest, aby starać się zapobiegać takiej sytuacji.
Proces ten pozwala na lepszą penetrację powietrza i wody do strefy korzeniowej trawy, co jest niezbędne do uzyskania odpowiednich składników odżywczych do wzrostu trawy. To dobry sposób na renowację trawników dotkniętych suszą. Napowietrzanie odbywa się poprzez tworzenie małych otworów w glebie w określonych odstępach i głębokościach. Można to zrobić za pomocą widelca ogrodowego lub specjalnie wykonanych narzędzi i maszyn. Dostępne są nawet buty do napowietrzania!
Przesiewanie odmładza trawnik, pokrywając całą przestrzeń dużą ilością nasion traw zmieszanych z nawozem. Wypełnia uszkodzone i przerzedzone obszary, jednocześnie poprawiając kolor i zmniejszając ryzyko inwazji chwastów i mchu. Przed zaaplikowaniem nasion, trawnik powinien zostać spulchniony lub napowietrzony, skoszony i dobrze podlany. Dostępne są rozsiewacze, które zapewniają równomierną dystrybucję nasion. Po zasianiu trawnik powinien być stale wilgotny, aby dać szansę do kiełkowania. Aby utrzymać zdrowy trawnik, przesiewanie można wykonywać co roku.
Koniecznie zobacz także ten poradnik: https://infoblogs.pl/trawa-samo-zageszczajaca-nowa-metoda-na-piekny-trawnik.