Jak wybrać trawę do ogrodu?

Jeśli marzysz o pięknym trawniku w swoim ogrodzie musisz koniecznie przed jego założeniem wybrać odpowiedni rodzaj nasion traw. Na rynku ogrodniczym istnieje wiele mieszanek traw na które, można się zdecydować. W tym artykule dowiesz się podstawowych infromacji w jaki sposób wybrać odpowiednią dla siebie trawę.

Jak wybrać trawę do ogrodu? Wskazówki

Przed zakupem konkretnej trawy powinno ustalić się kilka rzeczy, dzięki którym idealnie dobierzesz rodzaj traw do miejsca zasadzenia. Oto o czym musisz pomyśleć za nim kupisz produkt:

  1. Jaka będzie intensywność użytkowania trawnika. Chodzi tutaj o to czy trawa będzie tylko ozdobną fromą czy raczej dość często będzie się po niej chodzić.
  2. Jakie jest środowisko w którym ta trawa ma rosnąć. Jaki rodzaj gleby występuję w tym miejscu oraz to czy jest nasłonecznie itp.
  3. Ważne jest też to czy mamy ochote na regularne koszenie.

W zależności jakie informacje się zebrało wybiera się na tym odpowiedni rodzaj nasion traw. Poniżej znajdziesz najpopularniesze trawy, które można spotkać w polskich ogrodach.

Trawa – podstawowe rodzaje

  • Kostrzewa czerwona – Dobrz znosi częste i niskie koszenie. Ma zwartą darń, a więc trawa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak deptanie.
  • Życica trwała – Trawa cechująca się mocnym systemem korzeniowym, która już po kilku dniach zaczyna rosnąc. Idealnie nadaje się do miejsc intensywnie użytkowanych. Wymaga częstego koszenia.
  • Wiechlina łąkowa – Trawa o silnych rozłogach, która rozwija się wolno i świetnie zimuje. Nie odpowiada jej zacienienie, a więc wiechlina łąkowa w mieszance traw nie powinna przekraczać 10 % jeśli miejsce nie jest nasłonecznione.
  • Kostrzewa różnolista i owcza -Oby dwa rodzaje zaleca się na trawniki, które będą rzadko koszone oraz mało nawożone. Radzi sobie sobie na słabych glebach, mocno nasłonecznionych i powierzhcniach piaszczystych.

Jak wybrać trawę do ogrodu? Rodzaje traw ze względu na użytkowanie

Trawę można również podzielić na 3 podstawowe grupy, które określają rodzaj użytkowania.

  • Sportowe – Takie mieszanki łączą ze sobą cechy pięknego trawnika wraz z ogromną wytrzymałością na intensywną jego eksploatację. Są to mieszanki, które potrzebują skrupulatnej i troskliwej pielęgnacji.
  • Ozdobne czyli gaznowoe lub dywanowe – Używa się ich do uzyskania odpowiedniego tła dla kwiatowych rabat. Jest to trawa bardzso delikatna, która nie lubi intensywnego użytkowania. Wymaga regularnego koszenia, podlewania i nawożenia.
  • Uniwersalne – Jest to trawa bardzo prosta w pięlegnowaniu. Odporna na deptanie i często wybiera do przydomowych ogrodów.

Zobacz także: https://infoblogs.pl/jak-dbac-o-trawnik-w-ogrodzie