Na czym polega nawożenie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Te opakowania przedłużają trwałość towarów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Te opakowania przedłużają trwałość towarów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nawożenie to nieodzowna sprawa przy hodowaniu wszystkich roślin. Potrzebują one wielu witamin oraz składników mineralnych, aby były one zdrowe i piękne. Jeśli chcesz, aby twoje rośliny przyciągały wzrok musisz wiedzieć na czym polega nawożenie.

Po co stosuje się nawożenie?

Rośliny pozostawione same sobie w ogrodzie będą bardzo szybko marnieć. Dlaczego? Ponieważ każda roślina w PRZYRODZIE rośnie dobrze bo jest dobrze przystosowana do warunków natomiast do naszych ogrodów wybieramy gatunki pod kątem wizualnym, a nie wytrzymałościowym czy preferencji klimatyczno-glebowych. Poza tym nie pozwalamy na naturalny obieg materii i usuwamy jesienne liście, przekwitłe kwiaty czy spady z owoców. Dbamy o estetykę, a przy tym pozbywamy się wszystkich cennych składników pokarmowych, które mogłyby odżywić nasze uprawy. Rośliny, aby mogły się prawidłowo rozwijać muszę mieć glebę dostosowaną do swoich potrzeb oraz wymagań. Powinna być ona odpowiednio żyzna i zasobna w składniki pokarmowe w zależności od roślin uprawianych. Bardzo często nasza ziemia w ogrodzie nie jest dobrze przystosowana, dlatego tak ważne jest nawożenie, które uzupełni niedobory, zmieni strukturę i wprowadzi materię organiczną.

Pamiętaj, aby przed nawożeniem sprawdzić dokładnie wymagania rośliny bo nieodpowiednie jej nawożenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Czym nawozić rośliny?

Wybór nawozu to nie taka prosta sprawa bo ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani najróżniejszymi produktami. Mają one odmienne zawartości pierwiastków, formę i pochodzenie. Nie ma jednego nawóz idealnego dla wszystkich roślin,  dlatego wybieraj taki, który jest dedykowany konkretnym roślinom.

  1. Nawóz chemiczny, mineralny – Są to nawozy wyprodukowane w zakładach chemicznych, ale w pełni bezpieczne. Zawierają wszystkie składniki łatwoprzyswajalne oraz w odpowiednich proporcjach dla roślin.
  2. Nawóz naturalny – Jest to nawożenie roślin w sposób naturalny czyli użycie kompostu, który możemy wykonać z owoców, ściętej trawy, chwastów, odpady roślinne z domu, popiół z kominka czy czysty, szary papier.

Składniki, które trzeba dostarczać roślinie w większych dawkach to fosfor, potas oraz azot. Każde z nich odpowiada za coś innego.

  • FOSFOR – Potrzebny jest do wzrostu systemu korzeniowego. Jego braki można zauważyć po zielononiebieskim odcieniu rośliny, cienkie pędy i osłabienie wzrostu. Nawozy z dużą ilością fosfory stosuje się pod koniec sezonu wegetacyjnego.
  • AZOT – To jeden z najważniejszych pierwiastków, który jest niezbędny. Azot odpowiedzialny jest za intensywną zieloną barwę oraz przyrost zielonej masy. W przypadku jego nadmiaru osłabia on kwitnienie, roślina żółknie, słabiej rośnie i można zauważyć brunatniejące liście. Nawozy z azotem stosuje się wiosną.
  • POTAS – Potrzebny do obfitego owocowania i kwitnienia. Potas wzmacnia rośliny, które są mniej podatne na szkodniki i choroby. Ważny jest także dla gospodarki wodnej – roślina lepiej znosi mrozy i upały. Nawóz potasowy najlepiej stosować kilka razy w ciągu sezonu.

Zobacz także: https://infoblogs.pl/co-nalezy-wiedziec-o-nawozeniu-trawy