Te opakowania przedłużają trwałość towarów

Niniejszy artykuł pod tytułem Te opakowania przedłużają trwałość towarów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Te opakowania przedłużają trwałość towarów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Opakowania w przemyśle mogą spełniać wiele funkcji, w tym między innymi wspierać logistykę oraz pełnić rolę narzędzia reklamowego. Mogą także… konserwować i przedłużać trwałość artykułów. Jak to możliwe? Zapraszamy do lektury!

Czy opakowania mogą przedłużać trwałość artykułów?

Kilka lat temu meksykańscy naukowcy z Uniwersytetu San Nicolas de los Garza opracowali specjalne opakowania na owoce z jadalną powłoką, których zadaniem było przedłużenie ich trwałości. Takie pudełko zabezpieczało przed rozwojem mikroorganizmów i stało na straży świeżości produktu. Jak się okazuje, takich opakowań dziś jest o wiele więcej. Sprawdźmy, w co pakować żywność, by przedłużyć jej trwałość!

Oto opakowania, które przedłużają trwałość towarów

#1 Inteligentne pudełka

Opakowania z polimerów wyposażone w specjalne chipy RFID mogą na bieżąco przesyłać swoim konsumentom informacje na temat przechowywanych produktów. Mogą one monitorować ich jakość oraz stan, oraz powiadamiać o ewentualnych uszkodzeniach. Tzw. znaczniki RFID, bo tak nazywają się takie pudełka, są już stosowane w przemyśle  żywnościowym oraz farmaceutycznym.

#2 Opakowania aktywne

Opakowania aktywne to systemy, które potrafią zmieniać warunki panujące wewnątrz opakowania w celu wydłużenia terminu przydatności do spożycia. Mogą one pochłaniać szkodliwe gazy lub emitować środki przeciwbakteryjne i zapobiegać psuciu się.

#3 Opakowania próżniowe

Pakowanie produktów spożywczych w woreczki próżniowe także wpływa na ich świeżość. Wynika to z ograniczenia wpływu powietrza i procesów utleniania na jakość jedzenia. W porównaniu z produktami, które nie zostały zapakowane próżniowo, te, w próżniowych opakowaniach wyróżnia trwałość większa nawet od 3 do 10 razy dłuższa.

#4 ProVantage Kraftliner Aqua

ProVantage Kraftliner Aqua to specjalny gatunek kartonu, który umożliwia pakowanie produktów żywnościowych i ich ochronę w trudnych warunkach. Karton chroni owoce oraz warzywa przed zbyt wysoką wilgotnością i temperaturą. Rozwiązanie to zostało zaprezentowane przez innowacyjną firmę Mondi, która współpracuje na co dzień z wieloma instytutami badawczymi i ekspertami z Laboratorium Bezpieczeństwa Żywności. Firma przedstawiła także na jednej z konferencji specjalistyczny papier siarczanowy, w który można pakować żywność wrażliwą, np. mąkę lub cukier.

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź także: Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?